Björn Törnell

bjorn

Advokat och delägare

Inriktning

Brottmål

Erfarenhet

Jur kand examen vid Stockholms universitet 1988

Tingsnotarie vid Köpings tingsrätt 1988-1991

Biträdande jurist på Advokatfirma Ari Bertov 1991-1996

Grundare och delägare av Stockholms Advokatbyrå sedan 1996

Kontaktinformation

Mail:  Bjorn@stockholmsadvokat.se

Mobil: 070-850 28 54

Maria Hedlund

maria

Biträdande jurist

Inriktning

Familjerätt, Brottmål, Socialrätt, Utlänningsrätt, Tvistemål

Erfarenhet

Juristexamen 2012

Processande jurist Hyresgästföreningen 2012-2013

Bolagsjurist inom finansbranchen 2013-2015

Biträdande jurist på advokatbyrå i Solna 2015-2016

Anställd på Stockholms Advokatbyrå 2016

Kontaktinformation

maria@stockholmsadvokat.se

Denis Celo

Denis-Celo

Advokat

Inriktning

Brottmål, socialrätt, tvistemål, skadestånd och utlänningsrätt

Erfarenhet

Juristexamen Uppsala Universitet 2013

Biträdande jurist på advokatbyrå i Solna 2013-2014

Anställd på Stockholms Advokatbyrå 2014

Advokat sedan 2016

Kontaktinformation

Denis@stockholmsadvokat.se

Niklas Dahlbeck

niklas d

Biträdande Jurist

Jur kand examen Uppsala universitet 2011

Tingsnotarie Södertörns tingsrätt 2011-2013

Hovrättsfiskal Svea hovrätt 2013-2014

Tingsfiskal Attunda tingsrätt 2014-2016

Tf. hovrättsassessor Svea hovrätt 2016 – 2017

Förordnad som hovrättsassessor 2017

Anställd på Stockholms Advokatbyrå 2017

Kontakt

niklas@stockholmsadvokat.se

Anders Malmsten

anders

Advokat och delägare

Inriktning

Brottmål

Erfarenhet

Jur kand examen 1986

Tingsnotarie Tierps tingsrätt 1986-1989

Biträdande jurist på Hans-Göran Francks Advokatbyrå 1991-1996

Grundare och delägare av Stockholms Advokatbyrå sedan 1996

Kontaktinformation

Mail:  Anders@stockholmsadvokat.se

Mobil: 070-717 54 96

Erik Nydert

erik

Advokat och delägare

Inriktning

Brottmål, utlänningsrätt, familjerätt, fordringsrätt, skadestånd, socialrätt

Erfarenhet

Jur kand examen 2003

UNHCR, Nairobi 2003-2004

Notarietjänstgöring vid Stockholms tingsrätt och Justitiedepartementet 2005-2006

EU-kommissionen Nairobi 2006-2008

Anställd på Stockholms Advokatbyrå 2009

Advokat sedan 2011

Kontaktinformation

Erik@stockholmsadvokat.se

Linda Werngren

linda

Biträdande jurist

Inriktning

Familjerätt, Brottmål, Utlänningsrätt, Socialrätt

Erfarenhet

Jur kand examen 2012

Beslutsfattare på Försäkringskassan 2012-2014

Anställd på Stockholms Advokatbyrå 2014

Kontaktinformation

Linda@stockholmsadvokat.se

Känn dig välkommen för en kontakt med oss.